هیچ چیز بدتر از آن نیست که لباس مورد علاقه تان بر حسب یک اتفاق کثیف و لکه دار شود. در آن زمان حتما خیلی سردرگم و ناراحت می شوید، چون فکر میکنید راهی برای از بین بردن آن لکه مزاحم وجود نداشته و مجبور خواهید شد لباس دوست داشتنی خود را دور بیندازید.

اما اینگونه نیست. ما در ایران اسلش راه هایی را به شما نشان می دهیم که به واسطه آن می توانید انواع لکه ها را از لباس خود پاک کنید.

عینک آفتابی لنز دودی - خرید در ASOS

مجموعه لباس

۱٫ لکه های روغنی

الف) از بین بردن لکه های لباس با استفاده از مایع ظرف شویی و مسواک

یکی از راه های کاربردی برای پاک کردن لکه های روغنی استفاده از مایع ظرف شویی است. ماده ای که بی شک در همه ی خانه ها یافت می شود. چند قطره مایع ظرفشویی که ترجیحا قوی باشد، بر روی لکه روغن روی لباس بریزید.

با استفاده از مسواک مایع ظرف شویی را  کاملا روی لکه پخش کنید، به طوری که در تارو پود لباس نفوذ کند. این کار را حدود ۵ الی ۱۰ دقیقه ادامه دهید. سپس لباس را درون ماشین لباس شویی بیندازید. تنظیمات ماشین لباس شویی را روی آب گرم قرار داده و از پودر ماشین و مایع مخصوص شستشو استفاده کنید تا لباس کاملا تمیز شود.

با انجام این مراحل خواهید دید که دیگر اثری از لکه روغنی روی لباس باقی نخواهد ماند.

ب) راه از بین بردن لکه های چربی و روغنی با استفاده از پودربچه

پودر بچه دومین راه حل مناسب برای زدودن لکه های چربی و روغنی از روی لباس است.

ابتدا لباسی که کثیف شده است را روی یک سطح مسطح بیندازید. سپس روی لکه روغنی را به طور کامل از پودر بچه پر کنید. به طوری که لکه مزاحم قابل مشاهده نباشد.
حدود دوازده ساعت صبر کنید و بگذارید لباس و پودر بچه به همین حالت باقی بماند.

حال مشاهده خواهید کرد که رنگ پودر بچه تغییر پیدا کرده است. علت آن هم این است که پودر بچه چربی ها را جذب خود کرده است. پودر بچه را دور بریزید و لباس را با استفاده از ماشین لباس شویی و آب گرم بشویید.

پس از خشک شدن لباس خواهید دید که لباس کاملا تمیز شده و اثری از لکه چربی روی آن باقی نمانده است.

 ۲٫ رنگ ها

ممکن است برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که لباس زیبای خود را هنگام نقاشی و یا … رنگی کرده باشید. این مسئله بیشتر برای نقاشان ساختمانی اتفاق می افتد. اگر شما هم جزو این افراد هستید با ایران اسلش همراه باشید تا راهکارهای حل این مشکل را برایتان شرح دهیم.لکه رنگ روی لباس

برای پاک کردن لکه رنگ از روی لباس خود باید در وحله اول بدانید که باید بسیار سریع دست به کار شوید. پاک کردن لکه رنگ هرچه سریعتر باشد نتیجه بهتری نیز خواهد داد.
زیرا رنگ با گذشت زمان وارد بافت لباس می شود. بنابراین با ریختن رنگ روی لباس به سرعت آن لباس را با آب شستشو دهید.

چنانچه لکه رنگ بازهم خیس است به وسیله یک قاشق، با تمرکز رنگ را از روی لباس بردارید. اما اگر لکه رنگی خشک گردیده است، آن را با ملایمت از روی لباس با دستتان بردارید.

شناخت رنگ ها نیز در پاک سازی آن موثر است. با توجه به نوع رنگ می توان گفت که چه نوع ماده ای برای از بین بردن لکه رنگ از روی لباس بهتر است.
رنگ هایی که روغنی هستند به مراتب سخت تر از رنگ هایی که درصد آب بیشتری دارند پاک می شوند. ولی در عوض برای پاک کردن لکه رنگ های روغنی زمان بیشتری دارید. چون مدت بیشتری می توانند خیس باقی بمانند.

برای اینکه فرصت را برای تمیزکردن لباس  از دست ندهید، وسایل مورد نیازتان را همیشه به هنگام رنگ کاری در دسترس بگذارید.

رنگ های با پایه ی آب

اکثر لباس های لکه دار شده به وسیله رنگ های آب پایه با استفاده از الکل پاک می شوند. مناسب ترین الکل برای این منظور، الکل نود و یک درصد ایزوپروپیل می باشد. گام نخست برای پاک کردن لکه شستن آن با آب گرم و مواد شوینده است. در بیشتر موارد درصورتی که لکه تازه باشد،  با این شستشو پاک می شود. ولی چنانچه بازهم اثرات لکه به طور کامل پاک نشد، می توانید از یک مسواک آغشته به الکل استفاده کنید.
هرچه لکه سختتر باشد باید مقدار بیشتری الکل استفاده کنید و دفعات استفاده از مسواک و الکل را افزایش دهید.
زمانی که دیگر اثری از لکه دیده نشد می توانید الکل زیادی روی لباس را به کمک دستمال مرطوب بردارید و سپس لباس را خشک نمایید.
چانچه در تهیه الکل ایزوپروپیل به مشکل برخورد کردید، می توانید اَستون را به کار ببرید.

رنگ های روغنی 

ماده ای که میتواند رنگ های روغنی را درخود حل کند بنزین می باشد. اکثرا تمیز کردن رنگ های روغنی ریخته شده روی لباس بسیار دشوار تر است. برای تمیز کردن این نوع رنگ ها از روی لباس باید از دست کش و ماسک فیلتر دار استفاده کنید. زیرا بنزین از جمله مواد خطرناکی است که می تواند به پوست و ریه انسان صدمه برساند. به همین دلیل در این مورد احتیاج به جایی دارید که هوارسانی عالی داشته باشد. اگر هم در محیط باز اینکار را انجام دهید، خیلی بهتر خواهد بود.

 

یک دستمال حوله ای را در قسمت زیرین لکه بگذارید. دستمال حوله ای بنزین را جذب خود می کند. مقدار اندکی از بنزین را روی لکه رنگ مذکور بریزید تا روی آن کاملا مرطوب شود. بعد از آن به وسیله ی مقداری پنبه تلاش کنید تا لکه مورد نظر را از روی لباس تمیز کنید. این عمل را تا زمانی که رنگ به طور کامل پاک نشده است، تکرار کنید.

زمانی که اثری از لکه رنگ روی لباس باقی نماند می توانید لباس را شستشو دهید تا بنزینی که استفاده کرده ایم نیز کاملا پاک شود.

برخی نکته های مهم در رابطه با پاک کردن لکه رنگ از روی لباس

 

  •  اگر روی لباس خود رنگ ریختید، قبل از هر کار لیبل چسبیده به لباس را نگاه کنید تا اطمینان حاصل کنید که راه های پاک سازی لکه رنگ از روی لباس به بافت یا رنگ اصلی آن آسیب نمی رساند.
  •  رنگ هایی که روغنی نیستند، اکثرا با آب تمیز می شوند، ولی خیلی سریع خشک می شوند. همین موضوع پایداری آن ها را زیاد می کند. لکه رنگ های روغنی با آنکه به سختی پاک می شوند، به مدت زمان مضاعفی به منظور خشک شدن احتیاج دارند. در نتیجه زمان بیشتری برای تمیز کردن لکه رنگ از روی پارچه دارید.
  • در حالت لک شدن لباس به وسیله رنگ در نخستین زمان مقدورنسبت به پاک سازی لباس اقدام نمایید.

شما برای پاک کردن لکه های مختلف از روی لباس چه روش های دیگری را می شناسید؟

فروشگاه در یک نگاه